Renklerin Dili

Doğada her canlının olduğu gibi renklerin de bir dilinin olduğunu biliyor muydunuz? Nasıl ki insanlar neler anlatmak istediklerini konuşarak veya hareketleri ile karşısındakine aktarabiliyorsa aynı şekilde renklerdeki tonlar da içinde barındırdığı manaları dışa vurabilmektedir. Şimdi sizlere hangi rengin ne manaya geldiğini anlatmaya çalışacağız.

SARI
İlk olarak ele aldığımız renk sarı. Bu renk insana kendine güven ve iyimserlik hisse vermektedir. Bu rengin insana vermiş olduğu enerji ile zihinsel gücün daha da artacağı söylenmektedir. Renk tonunun biraz daha koyu tonu olan altın sarısı olduğu zamanlar da ise zihinsel etkisinin daha da fazla olduğu belirtilmiştir. Sarıyı seviyorsanız çok koyu olmamakla birlikte duvarlarınızı boyatabilirsiniz.

Sarı renk güneşin altın sarısı ışıklarının rengi olmasından dolayı günlük yaşama hakim olan renklerden birisidir. Bu renki açık tonları kişiye huzur ve ferahlık vermektedir. Güneş olan bağlantısından dolayı da geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin ifadesidir. Bu nedenden dolayı dünya üzerindeki bütün ticari taksi araçlarının rengi sarıdır.

Kırmızı

Cıvıl cıvıl ve canlı bir dünyası olanların favori rengi kırmızıdır. Kırmızının baskın olduğu etkilerden bazıları seksi duygular, kin, nefret, intikam gibi hisler vermektedir. Bu yüzden ispanyadaki boğa güreşlerinde boğalara kırmızı pelerinin göstermektedirler. Kin nefret ve vahşilik gibi duygulara neden olmasının bir diğer nedeni kanın kırmızı olmasıdır. Bir vampir veya cinayet filmini kansız ve kırmızısız düşünemeyiz tabi ki...

Kırmızı rengin beslenme hayatında da önemli bir yeri vardır. Bilirsiniz biber iştah açmaya birebirdir. Bununla birlikte olmasa da biber rengi de kırmızıdır. Dünyadaki gıda markalarına baktığınız zaman logolarında kırmızı rengi göreceksinizdir. Örnek olarak; Burgur King, Ülker, Mc Donalds, Pizza Hut gibi bir sürü marka sıralanabilir. Bu yüzden kırmızı renk iştah açıcıdır diyebiliriz.


Lacivert

Lacivert rengin manasına gelecek olursak, bu rengin yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bunun sebebiyse mavi tonlarını içermesidir. Mavinin diğer tonu da her zaman için olumlu etki yapmaktadır. Yatıştırıcı özelliğinin haricinde insandaki yorgunluğu alan bir etkisi de bulunmaktadır. Lacivert renk genel itibariyle kozmik bir renk olarak kabul edilir. Dünyanın etrafının veya gökyüzünün mavi olmasından dolayı tabi ki başka renk düşünülemez. Bu nedenle sonsuzluk, otorite ve sosyalleşme manası taşımaktadır. Buna en büyük örnek facebook u verebiliriz. Bunun yanında twetter ın da mavi tonlarda olduğunu unutmayalım.


Turuncu
Turuncu renk her yılın yaz aylarının moda rengidir. Sıcak yaz aylarının güneşin rengi ve kumsalların renki olması sebebiyle, yaz aylarında oldukça çok kullanılmaktadır. Bunun haricinde neşe, eğlence gibi duyguların sembolü olduğu kadar sosyalleşmeyi temsil etmektedir. moda rengi turuncu bilgeliği ve dinselliği simgeliyor. Neşenin sembolü olduğu kadar, sosyalleşme duygularına da etki eden bir renk. Aman onu da aşırı kullanmayın sakın! Çünkü sinir sistemini olumsuz etkileyebiliyor. Uzmanlar onu genellikle yeşil ve mavinin tonlarıyla birlikte kullanmayı tavsiye ediyor. Sindirim sistemi hastalıklarında kullanılan turuncunun ruhsal açıdan da iyileşme yaratan bir özelliği var.

Mor

Renk konusunda uzman kişiler mor renk denilince ortama verdiği dengeden söz bahsetmedir. Kişinin fiziksel ve ruhsel anlamda olan enerji dengesizliğini mor renk ile çözebilirsiniz. Fazlada abartmamak gerekir. Çünkü fazlası öfke duygusuna sebep olabilir.


Mavi
Renklerden en çok kullanılan mavi renge gelecek olursa, mavi renk kısaca mutluluk demektir. Yukarıda da mor renk için anlattığımız mutluluk kavramı mor rengin atası olan mavi renk için de geçerlidir. Nasıl ki turuncu renk yaz aylarına hakim bir renk ise mavi renk te yaz aylarının sembolüdür. Deniz ve gökyüzü tonlarını içerdiği için bikini, havlu veya deniz yatakları genelde mavi renk olarak üretilmektedir.

Bu yüzden kullanmakta olduğunuz oturma odalarında denize ve yaza aşık olanlar için mavi rengi tavsiye edebiliriz. Yoğun iş temposu ve stresten kurtulmak ve biraz olsun mutluluk arayanlar için mavinin her tonunu önermekteyiz. Kısaca; mutluluğu, huzuru ve sakinliği temsil eder. İntihar edenleri azaltmak için köprü demirlerini maviye boyadıklarını biliyor muydunuz?

Yeşil

Yeşil renk denildiği zaman herkesin aklına ilk gelen şey, doğa, orman, ağaç ve yaprak gibi bitkisel örneklemlerdir. Yeşilin insanlar üzerinde yapmış olduğu etkisi kesinlikle tartışılamaz bile. Kısa yeşil rengin özelliklerinden bahsedecek olursa; rahatlık ve güven veren, rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkisi olan huzur ve güven verici bir renktir.

Yeşil rengin olduğu ortamlarda bulunan insanların daha az miğde ağrısı çektikleri tespit edilmiştir. Bu yüzden yaşlı insanların evlerinde yeşil renk kullanmalarını tavsiye ederiz. Odalarında ve yatak odalarında rahatla yeşilin her tonunu kullanabilirsiniz.

Pembe

Şimdi sıra renklerden en yumuşak ve uygumlu olan renge geldi. Pembe renk kısaca; uyumluluk, sevimliilik, yumuşaklık, neşe duygularını barındırır. İnsanları rahatlaran bir etkisi de bulunmaktadır. Özelikle kız çocuklarının ve bayanların favori rengidir. Nedense erkekler bir türlü sevememektedir. Bunun nedeni bayanların daha çok kullanması olabilir mi?

Pembe renk evin iç dekorasyonunda genelde yatak odalarında ve çocuk odalarında kullanılır.Kırmızı kadar seksi bir renk olmasa da pembe nin seks üzerine ciddi manada etkisi vardır. Bayanların çoğu iç çamaşırı da pembeden oluşmaktadır.

Kavrerengi

Renklern sıra en garip ve yalnız olan renge geldi sıra. Kahverengi çevremizde bir o kadar çok olduğu halde tercih sebebi olduğunda minimum olan bir renktir. Ağaç gövdelerinin kahverengi olması ve buna bağlı olarakta ev mobilyalarının çoğunun kahverengi olması ev yaşantımızı oldukça etkilemektedir. Evin duvarlarına kahverengiyi pek önermemekteyiz. Çünkü mobilyalarla birlikte kahverenginin fazla olması ortamı bunaltacak ve kapatacaktır. Kahverenginin birlikte başarılı olduğu tek renk beyazdır. Beyaz renk ile birlikte bir mobilya veya alanda mükemmel etki yapabilmekte görsellik olarak zevk verebilmektedir.

kahverenginin toprak rengi olmasından dolayı yaşamı simgeler. Bu yüzden yaşamdan bunalanlar sıkılanlar veya nefret edenleri kahverengini tavsiye edebiliriz.

Siyah

Tüm renklerin atası durumundadır. Çünkü her renge siyah katarak koyulaştırabilir onlardan yeni renk elde edebilirsiniz. Siyah renk olarak güç ve tutkuyu temsil eder, hırs duygusuna neden olur, bunun yanında karamsarlığı çağrıştırır diyebiliriz. Ünlü fizikçi Albert Einstein çalışmalarına başlamadan önce konsantre olabilmek için odaların perdelerini siyah yaptırıp bu şekilde çalıştığını biliyor muydunuz?

Beyaz

Siyah renk ile birlikte diğer atası beyaz diyebiliriz. Siyah rengin renkler üzerine yaptırğı etkinin tam tersini beyaz renk yapmaktadır. Beyaz renk; başta temizlik olmak üzere, istikrar, devamlılık, alçakgönüllülük ve naziklik imajını verir. Hastanelerde steril ortamlarda beyaz renk kullanılmaktadır. Sağlığa doğrudan etkisi bulunmaktadır. Yaşlılığı simgelemektedir. Evlerinde iç dekorasyonunda bir numaralı renktir. Evlerinizin hemen hemen her alanında beyaz rengi kullanabilirsiniz.